reviews2

Vyzkoušeno za vás - většina věcí nefunguje, a když už něco funguje, tak krátkodobě

Jednou jsem kdesi četl, že cca po třicítce přestávají dostatečně fungovat psychologické kompenzační mechanismy, které do té doby zajišťují u majority funkční schopnost psychicky se vyrovnat s frustracemi z očividných i skrytých životních výzev. Nebude to tak černobílé, protože já měl s frustracemi problém i v dětství, akorát jaksi po té třicítce to nabralo jiné grády. Přeci jen ty životní výzvy jsou kvalitativně trochu někde jinde… ale to je jiný příběh.

Úplně první věc, co jsem kdy zkoušel na nervy, byla jakási věc jménem Guajacuran ve formě tabletek… kompletně k ničemu, vyhozený peníze, nezaznamenal jsem žádné účinky.

Potom jsem zkoušel třezalkový čaj z lékárny. Napoprvé myslím velmi slabé účinky, které mě donutily to po pár měsících zkusit znova, tehdy nastal zatím největší WOW moment, protože při druhém užívání mi najel cca po dvou týdnech naprosto nevídaný pocit blažené letargie. To bylo super. Nicméně trochu to kazí skutečnost, že se má třezalka po nějaké době (4 týdny?) vysadit, takže reálně si pocit blažené letargie užijete dva týdny? No nic moc. Nevýhoda je údajná přecitlivělost na slunce, což asi můžu potvrdit, i když mi to nepříjde jako zásadní problém.

Zábavná byla zkušenost s kozlíkem. Ten jsem zkoušel jak ve formě čaje, tak ve formě lihové tinktury. Čaj u sebe měl poznámku, že je vhodné ho nechat louhovat do vychladnutí, takže jsem ho logicky nechával někde stát. Další jeho vlastností je, že láká kočky, takže se stávalo, že ty ho ve zmatené snaze se v něm vykoupat vylily, než jsem byl schopný ho vypít. Nicméně pokud správně chápu, kozlík je především na spaní, což mě někdy trápilo, a na to asi trochu účinkoval, ale hlavní problém byl jinde.

Další věc, kterou jsem zkoušel byla Ashwagandha ve formě tinktury… co přesně má dělat není jasné, podle různých popisů všechno, takže ano, reálně nedělá nejspíš nic, žádné účinky jsem nezaznamenal.

Druhý doplněk po třezalce, u kterého jsem měl pocit že něco dělá, byl 5-hydroxytryptofan (5-HTP), u kterého je zásadní, že je jednosložkový a je zhruba popsáno, co by měl dělat (přímý účinek na serotonin). Povedlo se mi navodit trochu podobný účinek jako u třezalky, ale zpětně mám pocit, že to zas taková sláva nebyla. Podobně jako třezalka měl pomalý nástup a bylo nutné ho vysadit a obnovit užívání až po čase.

Zkoušel jsem taky cannabidiolový (CBD) a cannabigerolový (CBG) olej. U CBD jsem zaznamenal jeden jasný účinek, a to silnou ospalost, což je fakt bomba, ale asi to není to co jsem hledal. CBG by měl účikovat jinak, nějak nabuzovat či co, ale nevšiml jsem si ničeho takového.

Poslední potravinový doplněk, u kterého mám zatím pocit, že nedělá absolutně nic, je cordyceps, což je jakási namletá houba, která by měla pomáhat se soustředěním, takže úplně jiný cíl. Jeden známý mě navíc varoval, že se objevují zprávy, že obsahuje nadkritické množství arsenu z čínské půdy, takže by bylo dobré jej neužívat celoživotně… Což nebudu, když nic nedělá…

Když vyjdu z kategorie potravinových doplňků, zabrousil jsem i do světa psychofarmak, což byla taková zvláštní zkušenost, protože je nutné zapůsobit na psychiatra. To se mi povedlo díky vyprávění bizarních autistických historek z práce a především několika klíčových slov. Vyzkoušel jsem postupně citalopram, u kterého jsem při vysokém dávkování najel na podobné účinky jako tehdy u třezalky, navíc s příjemným bonusem omezení otravného libida, nicméně tlumivý účinek byl nejspíš příliš vysoký, což psychiatra donutilo experimentovat s jiným psychofarmakem, které nebudu jmenovat, a které, jak mi s odstupem připadá, nedělalo nic. Rozhodně to neposílilo mou motivaci hledat řešení v psychofarmakách či potravinových doplňcích. Ve výsledku mám nyní pocit, že mnohem víc na výsledky účinkuje dosažení reálných pozitivních cílů v životě, a celkově vnější faktory. Možná tedy v mém případě není problém v mozku, ale… v mozku. Chápete.