reviews2

Jiankui He v poslední době zaujal nepřeberným množstvím poněkud nehorázných příspěvků na X. Nehorázně komických, ale původní snaha byla… nevím, buď vypadat jako Mengele 2.0, nebo jako velký vizionář.

Tento čínský molekulární biolog se stal středobodem obrovské bioetické kontroverze v roce 2018. Vše začalo když oznámil, že se mu podařilo geneticky upravit lidská embrya a přivést na svět první geneticky editované děti - dvojčata Lulu a Nanu a později i třetí dítě Amy. Tvrzení doplnil tím, že prý použil metodu CRISPR/Cas9 k úpravě genu CCR5, aby dětem zajistil odolnost vůči HIV. Jedná se o Čínu jednadvacátého století, takže to pochopitelně udělal bez odpovídajícího etického souhlasu. Tento krok vyvolal ostrou kritiku nejen v mezinárodní vědecké komunitě, ale i ze strany právních autorit. Následně byl odsouzen ke třem letům vězení a pokutě tří milionů Juanů za padělání etických dokumentů a klamání lékařů, kteří implantovali upravená embrya.

Další problém spočíval v transparentnosti jeho výzkumu. Souhlas s účastí na jeho experimentech byl podán způsobem, který byl obtížně srozumitelný pro laiky, a navíc byli účastníci experimentu zastrašováni finančními postihy, pokud by se rozhodli odstoupit.

Sám Jiankui He se vůbec necítí být zločincem. Naopak v sobě vidí průkopníka, který prý otevrá dveře k nové éře medicíny a pomůže milionům lidí trpících děděnými chorobami. I po všech problémech nadále obhajuje genetické úpravy člověka jako cestu ke zlepšení zdravotní péče, i když jeho přístup k etickým normám je přinejmenším… diskutabilní. Po třech letech ve vězení a propuštění v dubnu 2022 se zaměřil na genové terapie pro vzácné nemoci, jako je Duchennova svalová dystrofie. Založil novou laboratoř v Pekingu a později se přesunul do provincie Chaj-nan.

Na začátku roku 2023 se pokusil využít Hongkongského programu pro přilákání talentů a přesunout svůj výzkum sem. Nejprve mu bylo uděleno vízum, ale krátce poté mu bylo odebráno kvůli podezření, že v žádosti uvedl nepravdivé informace. Hongkongské úřady zahájily vyšetřování, které vedlo k úpravám pravidel, která nyní vyžadují, aby žadatelé uváděli své trestní rejstříky. Jeho snaha přesunout se do Hongkongu vzbudila odpor vědecké komunity, která ho nadále vídí jako vysoce problematickou osobu.

Nyní Jankui He pracuje na využití technologie CRISPR k léčbě Duchenovy svalové dystrofie prostřednictvím přístupu non-heritable gene editing. Získal finanční podporu od soukromých investorů a plánuje zahájit pokusy na zvířatech, s cílem dostat se k lidským klinickým studiím do roku 2025.

Navzdory snahám o návrat do vědecké sféry zůstává jeho reputace značně kontroverzní. Odborníci zpochybňují nejen vědeckou důvěrohodnost jeho nových projektů, ale také jejich etické dopady. Někteří vědečtí lídři dokonce volají po omezení jeho možnosti provádět experimenty na lidech. On sám je přesvědčený, že se společnost jednoho dne smíří s editací embryí jako lékařskou metodou.

Jeho aktivita na sociálních sítích je ovšem to, co mě zaujalo nejvíc. Jankui He své příspěvky, charakteristické strohými "hot takes" promuje, a vždy doplňuje fotografiemi z pracoviště v bílém plášti a převážně poněkud prázdným výrazem v obličeji. "They are jealous of my achievement," "I will conduct human embryo gene editing trial in South Africa," "Human will no longer be controlled by Darwin's evolution," "Ethics is holding back scientific innovation and progress," "I do not know Elon Musk," "Cloning a human body for organ harvesting is cruel," "Tinkering with human embryos will certainly be worth the risk," a hlavně, "Every pioneer or prophet must suffer." 

"I hope people remember me as 'Chinese Darwin' in 50 years," píše, zatímco se na fotce dívá mimo záběr. Třeba mu v tom pomůže jeho nová pozice v USA? "I will start a research lab in Austin, Texas," je teď poslední zpráva. Něco mi říká, že z toho nic nebude. Ostatně, bylo něco z této štědré nabídky? "I am willing to give an academic lecture at the university, on the condition that they provide two business class air tickets, five-star hotel accommodation, and a generous lecture fee."