Chtěl bych tímto navázat na předchozí blogpost o Model Context Protocolu a dodat nové zkušenosti a zážitky
Před nějakou dobou jsem tu sdílel své nadšení z MCP od Clauda. Byl to opravdu velký skok v používání AI pro vibe coding a vylepšování již existujících programů, pipelines a webů. Nicméně jsem za tu dobu taky něco málo zjistil.
V první řadě, LLM jsou tak nějak napůl značně pokročilé nástroje a napůl stále špatně domestikovaný dobytek. Opravdu v tuto chvíli nevím, kam se tyto technologie budou ubírat v budoucnosti, protože mi není jasné jak přežije jejich business model, ale taky jak velké bude usílí zkrotit to gigantické chapadlové monstrum blijící nesmysly a kadící odporný AI slop, který už je nyní nakaděn prakticky všude, včetně seriózních médií.
Scénář s MCP je často podobný. Nejprve potřebujete vysvětlit problematiku, protože ta není vždy jednoduchá. Napíšete, kde se váš kód nachází, co která část dělá a co byste chtěli změnit. Systém je v tu chvíli naprosto nadšený a s pěnou u huby se na věc vrhne. Než prohlédne všechny potřebné části a začne generovat kód, narazí na limit délky své odpovědi, reálně tedy neudělá nic (naštěstí se tam totiž zdá se nachází nějaká pojistka, která zamezuje vzniku napůl přepsaného kódu, aspoň jsem nabyl toho dojmu – regulérně nevím, protože to informace o svých aktivitách chrlí příliš rychle). Zkusíte to tedy znova, napíšete, projistotu velkými písmeny NEJDŘÍV SI TO PROHLÍDNI A ZATÍM NEGENERUJ ŽÁDNÝ KÓD. V tuto chvíli máte asi 50 % pravděpodobnost, že vás vaše slop machine poslechne, něco málo odpoví a zůstane jen připraven k dalším povelů, v opačném případě se opakuje předchozí scénář.
Pokud zvládnete pomocí KŘIČENÍ NA UMĚLOU INTELIGENCI zkrotit tento problém, je dost možné, že výsledky jsou díky znalostem kontextu okolního kódu naprosto brilantní. Silně doporučuji tento přístup velmi důsledně spojit s nějakou formou version control, protože spoléhání se na “ješišmarija nemoh bys to prosímtě vrátit do původního stavu” je sice něco co do značné míry funguje, ale vyplácáváte si tím tokeny a tak. Další důvod, proč můžete začít křičet ve spojení se zbytečným vyplácáváním tokenů je situace, kdy MCP při každém uprdnutí začne z nějakého důvodu úplně zbytečně vytvářet podrobné readme.md, což je celkem komicky tragická situace, a pokud k ní dochází, jediný způsob jak tomu zabránit je na konec promptu napsat A NEDĚLEJ K TOMU README TY DEBILE PROBOHA.
Další zkušenost o kteoru bych se rád podělil, byl můj náhled do světa malých slop machines na výrobu nesmyslných aplikací, o kterou jsem zavadil na jakési přednášce. Byli jsme pozváni na “Pokročilé využití umělé inteligence”, na které bylo nejzajímavější sledovat, jak na ní dorazili lidé, pro které nebyla určena, protože nečekali, že slovo “pokročilé” má v kontextu umělé inteligence nyní jakýkoli smysl. Nicméně samotný obsah přednášky spočíval ve snaze přednášejícího ukázat možnosti, jak si vytvořit nějaké AI wrappery co tahají obsah z nějakého složitého webu či jiného zdroje. Byla to trochu variace na osvětovou činnost Petra Ludwiga, akorát od někoho co s tím umí reálně zacházet... ale není schopen nic předat. Co jsem si odnesl především byl úžas nad tím, kolik těchto zkurvených, zbytečně složitě vzhlížejících cikrlátky ověšených nesmyslných AI wrapperů na výrobu AI wrapperů existuje, a že jsou lidé, kteřé je mají nastudované a jsou z nich nějak podivně... nadšení...?
No nic, já si pomocí MCP opravil závady na několika webech, udělal nějaké kvantum práce a jsem fakt zvědavý, co nám budoucnost chystá, protože se bojím, že se nacházíme v nějakém úzkém období, kdy ty věci tak nějak fungujou, a teď se ten bordel bude akorát zhoršovat. Třeba se pletu, nevím.